6 sposobów na przygotowanie się do matury

dziewczyna pochylona nad komputerem, przygryzająca ołówek, zastanawiają się nad czymś

Jeśli przygotowujesz się do matury na pewno nie raz myślałeś o tym, jaka forma nauki będzie dla Ciebie najlepsza. Kursy, korepetycje, a może wystarczy to, czego uczysz się w szkole? W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci plusy i minusy rożnych rozwiązań, które wierzę że pomogą Ci podjąć najlepszą w Twojej sytuacji decyzję!

  1. Szkoła.

Pierwszym i naturalnym pomysłem na naukę jest szkoła. To właśnie tam powinieneś zdobyć całą potrzebną Ci na maturę wiedzę. Wierz mi lub nie, ale są szkoły, a raczej powinnam napisać nauczyciele w tych szkołach, którzy na tyle dobrze tłumaczą i tak mocno się angażują, że żadne dodatkowe zajęcia nie są potrzebne. 

Ja sama w liceum spotkałam właśnie takie osoby – pełne pasji do swojego przedmiotu, otwarte na pomoc uczniowi, niejednokrotnie prowdzące dodatkowe darmowe zajęcia przygotowujące wprost do egzaminu.

Jeśli Ty jesteś właśnie w takiej sytuacji to zastanów się, czy jakiekolwiek inne wsparcie w ogóle Ci się przyda. To, że dużo osób korzysta z kursów czy korepetycji nie oznacza, że Ty też musisz! Na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że ucząc się jedynie w szkole publicznej byłam w stanie napisać matury z rozszerzonej matematyki, fizyki, czy chemii na bardzo wysokim poziomie (powyżej 85%).

Jakie są zalety tej formy nauki?

  • darmowość,
  • dopasowanie do aktualnych wymagań egzaminacyjnych,
  • narzucone tempo pracy, umiejętnie rozłożone na cały rok szkolny,
  • możliwości kontaktu z nauczycielem, gdy napotkasz jakiś problem.

Jakie są wady tej formy nauki?

  • nie jest ona dostępna dla każdego (zależy od szkoły do której chodzisz i pracujących w niej nauczycieli),
  • nie masz wpływu na osobę, która Cię uczy.

Co jeśli nie jesteś w tak uprzywilejowanej sytuacji i szkoła Ci nie wystarcza? Wówczas otwiera się przed Tobą cała gama możliwości – zarówno bezpłatnych jak i płatnych.

2. Książki, repetytoria, blogi, strony www.

Jeszcze 5 czy 10 lat temu naturalna była nauka przy wykorzystaniu książek czy repetytoriów. Dzisiaj możesz te zasoby poszerzyć o wszelkie treści, które są dostępne w Internecie – informacje zawarte na blogach, stronach www, a nawet Facebooku czy Instagramie (sprawdź np. jak ja uczę w sieci tutaj). Celowo jednak do tej grupy nie dołączam YouTube – ten kanał komunikacji odznacza się bowiem formą wideo i znacząco różni się od pozostałych treści będących jedynie przekazem w formie tekstu.

Mimo, że zasoby Internetu mają tę przewagę nad książkami czy repetytoriami, że są dostępne bezpłatnie, nie ograniczałabym się do tych form wiedzy. Dlaczego? Z powodu wymagań egzaminacyjnych i podstawy programowej. Korzystając z podręcznika czy repetytorium masz większą pewność, że uczysz się tego co aktualnie jest wymagane niż korzystając z losowych treści dostępnych w Internecie. 

Celowo jednak nie użyłam tu słowa”całkowitą” pewność – pamiętaj że przez COVID nastapiło w oświacie dużo zmian i nawet bieżące podręczniki za nimi nie nadążają. Jeśli chcesz mieć pewność, że uczysz się dokładnie tego co będzie od Ciebie wymagane na maturze, sprawdź wymagania egzaminacyjne – jeśli chodzi o fizykę znajdziesz je tutaj (matura w 2023 i 2024 roku) lub tutaj (matura od 2025 roku). Możesz również oglądnąć ten filmik, aby zobaczyć co wypadło z wymagań na maturze z fizyki w 2023 i 2024 roku, a co w podręcznikach po tzw. reformie możesz znaleźć.

Omawiana forma nauki na pewno będzie odpowiadała osobom, które lubią działać samodzielnie, w zaciszu własnego domu i w swoim tempie. Schody jednak pojawią się wówczas, gdy będzie trzeba przenieść teorię na praktykę. O ile w przypadku przedmiotów humanistycznych nie jest to aż takie trudne, o tyle przedmioty ścisłe rzadzą sie swoimi prawami. Tutaj przede wszystkim musisz umieć rozwiązywać zadania. Owszem, w podrecznikach, zbiorach zadań czy repetytoraich często znajdziesz przykłady na zastosowanie teorii w praktyce.

Może sie jednak okazać, że to dla Ciebie zbyt mało i że bez pomocy drugiego człowieka nie dasz rady. Wówczas powinieneś pomyśleć o treściach wideo, kursach lub korepetycjach.

Jakie są zalety tej formy nauki?

  • stosunkowo tania opcja,
  • częściowe dopasowanie do wymagań egzaminacyjnych,
  • możliwość pracy w domu,
  • możliwość pracy we własnym tempie.

Jakie są wady tej formy nauki?

  • nie jest na całkowicie bezpłatna
  • nie jest ona w pełni dopasowana do wymagań egzaminacyjnych,
  • nie ma możliwości kontaktu z nauczycielem, gdy napotkasz jakiś problem,
  • nie ma narzuconego tempa pracy, przez co może się okazać, że ciężej będzie Ci się zmotywować i chętniej będziesz odkładał naukę „na później”.

3. YouTube.

Kanały na YouTube to aktualnie skarbnica wiedzy. Znajdziesz na nich mnóstwo treści niemal z każdego przedmiotu. Materiały są w pełni bezpłatne, a wybór nauczycieli z ktorymi możesz się uczyć – szeroki. Jeśli szukasz pomocy z fizyki, sprawdź np. mój kanał.

Niewątpliwą zaletą tej formy nauki jest na pewno fakt, że treści są przekazywane przez człowieka, a nie tylko w formie tekstu do przeczytania. Daje to dużo większe możliwości na wytłumaczenie danych zagadnień – można gestykulować, modulować głos, pokazywać animacje, posługiwać się mniej formalnym językiem. Pod filmikami zazwyczaj jest też możliwość zostawiania komentarzy, więc możesz tam napisać swoje wątpliwośći. Nie ma niestety jednak gwarancji, że ktoś Ci odpowie…

Mimo wielu zalet, korzystanie z kanałów na YouTube nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów. W tym przypadku dostosowanie treści pod aktualne wymagania egzaminacyjne jest bardzo trudne, wobec czego to Ty sam musisz się orientować co Ciebie dotyczy, a co nie. Może się również okazać, że na kanale jest tak wiele wartościowych filmików, że nie masz pojęcia w co włożyć ręce. Zawsze w takich przypadkach polecam korzystanie z zakładki „Playlisty” – tam twórcy zazwyczaj układają swoje treści w  logiczne paczki, z  których potem jest najłatwiej korzystać. Jeśli chodzi o mój kanał, to najlepszy sposób korzystania z niego znajdziesz tutaj.

Jakie są zalety tej formy nauki?

  • darmowość,
  • ogólnodostępność,
  • możliwość pracy w domu,
  • możliwość pracy we własnym tempie,
  • możliwość wyboru nauczyciela.

Jakie są wady tej formy nauki?

  • brak dopasowana do wymagań egzaminacyjnych,
  • niewielka możliwości kontaktu z nauczycielem, gdy napotkasz jakiś problem,
  • brak narzuconego tempa pracy.
Jeżeli książki i YouTube to dla Ciebie za mało i szukasz bardziej spersonalizowanych form pomocy i/lub takich, które niejako za Ciebie przefiltrują treści obowiazujące na maturze, zastanów się nad kursami lub korepetycjami.

4. Kursy stacjonare.

Kursy stacjonarne to jedna z chętniej wybieranych form przygotowania do matury. Z jednej strony zapewnia ona kompleksowe wsparcie, z drugiej wciąż jest tańsza niż korepetycje.

Korzystając z tego typu kursów nie musisz się martwić o wymagania egzaminacyjne, zawsze możesz się o coś dopytać. Masz też gwarancję tego, że z przerabianiem całego materiału wyrobisz się do matury i że treści bedą sensownie rozłożone w czasie. Regularne spotkania na pewno pozytywnie wpłyną na Twoje zaangażowanie, a kontakt z innymi osobami przygotowującymi się wraz z Tobą do matury będzie działał na mobilizująco.

To co może Ci przeszkadzać w przypadku kursów stacjonarnych to fakt, że gdzieś będziesz musiał dojechać i wygospodarować na to dodatkowy czas. Dzień i godzina zajeć mogą Ci kolidować z innymi aktywnościami. Może się też okazać, że w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania takie kursy nie są prowadzone albo że nie cieszą się świetną opinią. Wówczas warto zastanowić się nad kursami on-line, które stają się coraz popularniejsze i są doskonałą alternatywą zajęć stacjonarnych. 

Jakie są zalety tej formy nauki?

  • dopasowanie do aktualnych wymagań egzaminacyjnych,
  • narzucone tempo pracy, umiejętnie rozłożone na cały rok szkolny,
  • częściowa możliwość wyboru nauczyciela,
  • możliwości kontaktu z nauczycielem, gdy napotkasz jakiś problem.

Jakie są wady tej formy nauki?

  • cena (kilkaset złotych lub więcej),
  • ściśle określone godziny zajęć,
  • potrzeba dojazdu na miejsce,
  • ograniczenie wyboru do jednej/kilku najbliższych placówek oferujących kursy.

5. Kursy on-line.

To stosunkowo nowe rozwiązanie, łączące ze sobą elastyczność oraz konakt z nauczycielem. Na początku warto zaznaczyć, że kursy on-line można podzielić przynajmniej na trzy kategorie:

  • kursy on-line prowadzone na żywo,
  • wcześniej nagrane kursy on-line (bez lub ze wsparciem),
  • wcześniej nagrane kursy on-line + grupy wsparcia/dodatkowe livy.
Kursy on-line prowadzone na żywo to odpowiedniki kursów stacjonarnych, tyle że w Internecie. Odpada więc problem dojazdu, natomiast w pewien sposób ograniczany jest kontakt z nauczycielem (wszystko zależy tutaj od sposobu prowadzenia kursu, wyboru komunikatora, itd.). Plusem jest to, że często takie kursy są nagrywane, przez co do materiałów możesz wrócić w dowolnym momencie.
 

Nagrane kursy on-line to z kolei kursy, do których materialy zostały specjalnie nagrane wcześniej. Zazwyczaj nie są to materiały z zajęć tylko właśnie konkretnie pod kurs przygotowywane wystąpienia. Zaletą takiego rozwiązania jest większa przejrzystośc materiałów – nie ma tu niepotrzebnych przerw np. na odpowiedzi prowadzącego na niezwiązane z zajęciami pytania, wyeliminowane są też błędy (materiał zawsze jest najpierw nagrywany, a później obrabiany i sprawdzany). Przez to że nie ma limitu osób, takie kursy są zazwyczaj tańsze niż kursy prowadzone na żywo. Wybierając nagrany kurs doczytaj jednak, czy oferuje on jakiekolwiek wsparcie. Zazwyczaj w tego typu rozwiązaniach znajdziesz na platformie kursowej jakiś panel dyskusyjny, w którym możesz zostawić swoje pytanie. Jak to wygląda np. w moich kursach=działach możesz poczytać tutaj.

Zaletą tych kursów jest dostępność 24h/dobę. Z drugiej strony kursy te wymagają do Ciebie organizacji – sam musisz sobie rozłożyć materiał w czasie, żeby zdążyć przerobić go do matury. 

Jest jeszcze trzecia opcja, czyli nagrane kursy, w których dodatkowo otrzymujesz dostęp np. do zamkniętej grupy na Facebooku. Rozwiązanie to jest pewną hybrydą kursów on-line prowadzonych na żywo i nagranych wcześniej. W moich kursach wygląda to np. w ten sposób, że do nagranego kursu on-line który jest dostosowany pod wymagania egzaminacyjne uczeń dodatkowo dostaje dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, w której ma możliwość kontaktu z innymi kursantami i w której prowadzone są dodatkowe livy dotyczące problematycznych zagadnień napotykanych podczas samodzielnej pracy nad nagranymi materiałami. W grupie tej staram się również motywować uczestników do bieżącej pracy, jak również proponuję tempo pracy, które umożliwi przerobienie kursu w odpowiednim czasie. Więcej o tych kursach przeczytasz tutaj.

Jakie są zalety tej formy nauki?

  • dopasowanie do aktualnych wymagań egzaminacyjnych,
  • narzucone tempo pracy, umiejętnie rozłożone na cały rok szkolny,
  • możliwość wyboru nauczyciela,
  • możliwości kontaktu z nauczycielem, gdy napotkasz jakiś problem,
  • możliwość pracy w domu,
  • możliwość pracy we własnym tempie,

Jakie są wady tej formy nauki?

  • cena (kilkaset złotych lub więcej),
  • brak pełnej personalizacji.
Mimo że mądrze zaprojektowane kursy on-line poza ceną przedstawiają szereg zalet, nie będą one odpowiednie dla osób, które potrzebują rozwiązania szytego na miarę. Takie podejście, moglibyśmy powiedzieć VIP, jest dostępne jedynie w postaci korepetycji.

6. Korepetycje.

O korepetycjach długo pisać nie trzeba, bo każdy wie o co chodzi. Zajęcia indywidualne, prowadzone stacjonarnie lub przez Internet, dopasowane konkretnie pod Twoje potrzeby. Nauczyciel bierze pod uwagę Twój aktualny stan wiedzy, predyspozycje, oczekiwania, zasoby czasowe. Ustala spersonalizowany harmonogram nauki i za rękę prowadzi Cię do celu.

Poza oczywistymi plusami tego rozwiązania jest jednak kilka minusów. Poza ceną, która dla wielu osób jest przeszkodą nie do przeskoczenia, korepetycje wymagają od Ciebie nauki w konkretnie ustalony dzień o danej porze. Owszem – może Cię to motywować. Z drugiej strony wyklucza to jednak elastyczność. Problemem może być też znalezienie odpowiedniego nauczyciela – Ci najbardziej cenieni mogą zwyczajnie nie mieć miejsc. Innych praktycznie nie znasz i bez umówienia sie na zajęcia nie jesteś w stanie poznać i sprawdzić, czy z daną osobą „rezonujesz” i jej sposób tłumaczenia rozumiesz.

Mimo tych minusów, korepetycje są jednak roziwązaniem godnym uwagi.

 

Jakie są zalety tej formy nauki?

  • dopasowanie do aktualnych wymagań egzaminacyjnych,
  • narzucone tempo pracy, umiejętnie rozłożone na cały rok szkolny,
  • możliwość wyboru nauczyciela,
  • możliwości kontaktu z nauczycielem, gdy napotkasz jakiś problem,
  • możliwość pracy w domu (w przypadku korepetycji on-line),
  •  

Jakie są wady tej formy nauki?

  • cena (kilkaset złotych miesięcznie!),
  • możliwość pracy we własnym tempie,
  • możesz napotkać trudność w znalezieniu osoby, która Ci odpowiada.

PODSUMOWANIE

W tym wpisie przedstawiłam Ci 6 sposobów na przygotowanie się do matury. Każdy z nich ma wady i zalety i nie da się obiektywnie wybrać jednej najskuteczniejszej formy nauki. Natomiast Ty, znając swoje możliwości, predyspozycje, ambicje i cele, jesteś w stanie wybrać sposób który dla Ciebie będzie najlepszy! Przeanalizuj co dla Ciebie jest ważne, a co nie ma większego znaczenia. Możesz spróbować też kilku opcji i zobaczyć, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najwygodniejsze.

Jeśli masz jakieś przemyślenia dotyczące tego wpisu – podziel sie nimi w komentarzu!

Tymczasem dziekuję Ci za przeczytanie tego wpisu, życzę Ci dobrego dnia i nieustająco trzymam kciuki za Ciebie i Twój rozwój 🙂